Kurkumina – klucz do młodości?
Przeczytaj oryginalny artykuł dr hab. n. med. Magdaleny Gorskiej-Ponikowskiej
Najbardziej znanymi polifenolami są te zawarte w zielonej herbacie, czerwonym winie, czy też pozyskiwana z kłączy ostryżu długiego (kurkuma, łac. Curcuma longa) kurkumina.
Kurkuminę na co dzień stosujemy jako przyprawę znaną pod nazwą angielską turmeric lub popularnie kurkuma. Jest składową indyjskiej przyprawy curry, a także znajduje zastosowanie jako barwik spożywczy na przykład dla margaryny lub musztardy.
Zabiegi kurkuminowe stosowane zewnętrznie na skórę redukują ilość wolnych rodników w skórze i mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu dermatoz, czy też w walce z procesami starzenia się skóry. Kosmetyki z kurkuminą działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, łagodząco oraz rozjaśniająco. Stąd, preparaty kosmetyczne i specjalistyczne zabiegi na bazie kurkuminy zmniejszają objawy trądziku i stanów zapalnych, egzemy, łuszczycy, a także wyrównują koloryt skóry i nadają jej złocisty blask.
Co więcej, kosmetyki z kurkuminą działają fotoprotekcyjnie. Chronią jednak nie tylko przed szkodliwym skutkiem promieniowania UV, ale również przed niedocenianym, bardzo szkodliwym promieniowaniem niebieskim HEV. Promieniowanie HEV emitowane jest przez powszechnie używane smartfony, laptopy, telewizory, jest więc ważnym czynnikiem ryzyka dla chorób nowotworowych skóry, jak również przyspiesza jej starzenie.
Czy każdy kosmetyk z kurkuminą zadziała tak samo skutecznie? Nie. Kurkumina jest związkiem wykazującym słabą rozpuszczalność w wodzie, a tym samym małą biodostępność. Dlatego bardzo ważne jest wykorzystywanie technologii i wiedzy medycznej przy opracowaniu formulacji kremów. Jednym ze sposobów, aby kurkumina mogła zostać efektywnie wykorzystana i przeniknąć wgłęb skóry, jest sprzężenie jej z biokompatybilnym nośnikiem.