Dlaczego wypadają mi włosy?

2024-08-22
Dlaczego wypadają mi włosy?

Dlaczego wypadają mi włosy?  

Czy wiedziałaś/eś o tym, że dziennie tracimy nawet do 100 włosów? Z tego artykułu dowiesz się kiedy wypadanie włosów powinno Cię zaniepokoić.  

Mało kto zdaje sobie sprawę, że duża część włosa znajduje się w skórze. Martwą częścią włosa jest tylko ta, która wyrasta ponad skórę. Włos składa się z części zewnętrznej zwanej łodygą włosa i części ukrytej w skórze – korzenia włosa, który tkwi w mieszku włosowym i zakończony jest opuszką (nazywaną cebulką). 

W pełni dojrzały włos to struktura utworzona z martwych komórek, które funkcjonują zgodnie z naturalnym cyklem włosów. Te komórki nie podlegają już procesom fizjologicznym ciała. U ludzi włosy są wymieniane w sposób cykliczny. Cykl wzrostu włosa składa się z 3 faz:
- Faza anagenu, w tej fazie włos aktywnie rośnie.
- Faza katagenu, czyli inaczej mówiąc faza spoczynkowa. 
- Faza telogenowa, w tej fazie włos wypada.      
                                                                            


Dlaczego nadmiernie wypadają mi włosy?  

Powody wypadania włosów jest mnóstwo. Często kilka z nich nakłada się w tym samym czasie. Do głównych powodów nadmiernej utraty włosów zaliczamy:  

● Genetyka: Dziedziczne łysienie, zwane łysieniem androgenowym, to najczęstsza przyczyna utraty włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
● Stres: Wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym do utraty włosów. Nagły lub przedłużający się stres może powodować telogenowe wypadanie włosów.
● Zmiany hormonalne: Wahania poziomu hormonów,  związane z ciążą, menopauzą, chorobami tarczycy lub używaniem środków antykoncepcyjnych, mogą prowadzić do zwiększonej utraty włosów..
● Niedobory żywieniowe: Brak odpowiednich składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, może wpływać na zdrowie włosów.
● Infekcje skóry głowy: Infekcje bakteryjne lub grzybicze skóry głowy, takie jak grzybica, mogą uszkadzać mieszki włosowe i prowadzić do wypadania włosów.
● Leki i terapie medyczne: Niektóre leki, w tym te stosowane w chemioterapii, antydepresanty, środki przeciwzakrzepowe i beta-blokery, mogą powodować wypadanie włosów jako efekt uboczny.
● Fryzury i zabiegi kosmetyczne: Częste stosowanie obciążających fryzur, takich jak kucyki, warkocze, oraz agresywnych zabiegów, jak prostowanie chemiczne, może prowadzić do uszkodzenia włosów i ich wypadania.
● Choroby przewlekłe: Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, toczeń czy choroby tarczycy oraz choroby autoimmunologiczne mogą powodować problemy z włosami.        
                                                                          
Kiedy codzienne wypadanie nie jest już normą?  

Samemu ciężko jest zdiagnozować ile włosów nam dziennie wypada. Zacznij od obserwacji szczotki do czesania, poduszki do spania. Zwróć uwagę czy podczas mycia znajdujesz pęczek włosów pod prysznicem czy na podłodzę podczas wykonywania codziennych czynności. W momencie kiedy zauważysz u siebie znaczne przerzedzenie włosów na przestrzeni kilku lat, jest to sygnał, który powinien Cię zaniepokoić.    

Nadmiernie wypadają mi włosy, co robić?  

Wprowadzenie poprawnej pielęgnacji domowe będzie kluczowe. Postaw na delikatne szampony oczyszczające, wcierki pobudzające wzrost włosa oraz peeling do skóry głowy. Dzięki odpowiednim preparatom możemy zmniejszyć ilość dziennie wypadających włosów. Wzbogać dietę o warzywa, owoce i odpowiednią ilość wody do picia. Zadbaj o rytm okołodobowy. Zalecamy skontaktowanie się ze specjalistą: trychologiem bądź dermatologiem, jeśli nadmierne wypadanie włosów nie występuje.      


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o swoich włosach – śledź nasze social media!        

Polecane

pixel